&nbsp
&nbsp

ارتباط ماهواره‌ای به عنوان بخشی از زیرساخت بانکداری الکترونیک یک الزام است نه یک انتخاب

&nbsp
 • امکان ارائه سرویسهای مالی و بانکی در وسائل نقلیه
 • نصب و راه‌اندازی آسان لینک ماهواره‌ای
 • فراگیر در کاربردهای مالی و بانکی
 • امنیت، پایداری و پوشش یکنواخت و گسترده ماهواره
تاریخچه
از آغاز بانکداری نوین الکترونیک در کشور و انتخاب بستر ماهواره به عنوان یکی از بسترهای موجود، مدت زمان زیادی نیست که می‌گذرد. یقینا این انتخاب در بدو امر به‌ دلیل ضعف‌های عمده زیرساخت مخابرات زمینی کشور در آن مقطع زمانی و نیاز سیستم‌های بانکی به بستری امن، گسترده و با قابلیت توسعه سریع بوده است. با انتقال تدریجی خدمات بانکی از بسترهای کاغذی/دستی بر بسترهای الکترونیک/مخابراتی، و اثر مثبت و چشمگیر آن بر گردش پولی و تسهیل مبادلات تجاری و اقتصادی، رشد تقاضا هم از جانب بانک‌ها و هم مشتریان آن‌ها، به منظور جایگزینی روال‌های قدیمی بانکی و ارایه خدمات نوین بانکی بیش از پیش سرعت گرفت. این امر نیاز به بسترهای مخابراتی سریع‌تر و با ظرفیت بیشتر را پدید آورد.
علیرغم رشد پرشتاب اولیه به‌کارگیری ارتباط ماهواره‌ای در بستر مخابراتی شبکه بانکی کشور، برخی محدودیت‌های موجود، موجب کندی در رشد اولیه آن شد. به یمن ظهور فن‌آوری‌های نوین و ایجاد تحولات شگرفی که در ساختار و کیفیت مخابرات ماهواره‌ای به وجود آمده است، کلیه مشکلات به استثنا تاخیر لینک که جزو ماهیت ذاتی این نوع ارتباط است به گونه ای حل شده است که از هم اکنون می توان به وضوح پیشتازی مخابرات ماهواره‌ای در حیطه بسترهای مخابرات باند پهن را در آینده بسیار نزدیک شاهد بود.
.
.
.
مقدمه
ارتباط از طریق ماهواره دیرزمانی است که در عرصه مخابرات وارد شده است. سیر صنعت مخابرات ماهواره همانند سایر بسترهای مخابراتی و ارتباطی از ارتباطات تلفنی آغاز و با پخش رادیویی و تلویزیونی ادامه یافت. با رشد اطلاعات و نیاز مبرم به شبکه‌های تبادل داده، مخابرات صورت دیگری به خود گرفت. تولید و افزایش تعداد کامپیوترهای شخصی و نقش آنها در تولید و تبادل داده‌ها، و به تبع آن رشد نمایی حجم داده‌، نیاز به خطوط انتقال داده باظرفیت بالاتر را بیش از پیش موجب شد. از طرفی منسوخ شدن اتوماسیون سیستم‌های قدیمی و گسترش آنها بر بستر شبکه‌ها و به ویژه اینترنت منجر به رشد چشمگیر نیاز کاربران به خطوط پرظرفیت ارتباطی و مخابراتی شد.

مهم‌ترین نیازهای کاربران در این خصوص عبارتند از:
 •  روی کار آمدن سرویس‌های جدیدتر
 •  نیاز به ارتقا کیفیت سرویس‌های ارایه شده
 •  امنیت در تبادل داده‌های سرویس
 •  ماندگاری و دسترسی پذیری بالای سرویس‌ها
عامل موثر برتامین نیازهای کاربران، قیمت تمام شده سرویس ارایه شده به کاربران و مشتریان است که خود یک عامل تعیین کننده در انتخاب بستر ارتباطی و مخابراتی می‌باشد. به این ترتیب رقابت در عرصه مخابرات و شبکه‌های تبادل داده تشدید و فاز جدیدی برای آن آغاز شد. در اینجا هدف، دسترسی کاربران به سرویس‌های بیشتر، به‌ همراه کیفیت، امنیت و ماندگاری بالاتر و در عین حال مقرون به صرفه است.


ارتباط ماهواره‌ای به عنوان یکی از بسترهای مهم و بعضا حیاتی مخابراتی، از این قاعده مستثنی نبوده و همواره در پی انطباق مشخصات خود با نیاز بازار بوده و هست. به یقین تغییرات شگرفی که طی چند سال اخیر در صنعت ارتباط ماهواره‌ای به وقوع پیوسته، نه تنها آن را هم‌چنان به‌عنوان یکی از گزینه‌های بی بدیل برقراری ارتباط با ویژگی های مورد نیاز کاربر حفظ کرده، بلکه می‌توان پیشتازی آن را در این عرصه نیز به وضوح مشاهده کرد.
 
.
.
.
مزایا و محدودیت‌ها
عمده مزایای ارتباط ماهواره‌ای معمولا ناشی از پوشش وسیع و - نسبتا- یکنواخت سیگنال آن در یک محدوده جغرافیایی، در مقایسه با سایر انواع شبکه‌های WAN است. به این ترتیب برپایی یک ارتباط ماهواره ای بین هر دو نقطه در محدوده پوشش ماهواره، بسیار ساده و سریع صورت می‌گیرد.

به‌ طور کلی مزایای ارتباط ماهواره‌ای در موارد ذیل خلاصه می‌گردد:
اگرچه برخی محدودیت‌ها(مانند هزینه و ظرفیت لینک) باعث شده که استفاده از لینک های ماهواره ای در شبکه های WAN، در مواردی محدود به شرایط اضطرار گردد( مثلا به عنوان لینک پشتیبان در شعب، مشابه تصویر زیر)، اما با توسعه و بهبود تکنولوژی ماهواره ها(مانند HTS: High Throughput Satellite، Frequency Reuse، Phase Array Antenna و ...) و ایستگاههای زمینی طی سالیان اخیر، رفته رفته لینک های ماهواره ای بعنوان رقیبان جدی حتی برای لینک های زمینی در برخی کاربری ها مطرح شده اند.
 •  در دسترس بودن بستر ارتباطی در هر لحظه و در هر مکان
 •  سادگی بستر ارتباطی(در مقایسه با شبکه در هم تنیده بستر مخابرات زمینی و سایر لینک ها)
 • دسترسی به ظرفیت بستر ارتباطی بر اساس میزان نیاز و در زمان نیاز
 •  قابلیت برپایی سریع ارتباط و سرویس در هر مکان و با هزینه یکسان
 •  قابلیت برقراری ارتباط در حین حرکت
 •  قابلیت اعتماد و نرخ دسترسی بسیار بالای ماهواره
 • عیب یابی و رفع سریع مشکل ارتباطی(در مقایسه با سایر انواع لینکها)
 •  قابلیت پخش همزمان برای تعداد زیادی پایانه بدون ملاحظه موقعیت مکانی

درادامه به شرح مختصری از مزایای این زیرساخت می‌پردازیم :

قابلیت پخش همزمان

یکی از مزیت‌های اصلی شبکه ماهواره‌ای ارسال همزمان داده ها و اطلاعات برای همه کاربران و اجزای شبکه می‌باشد که به دلیل ویژگی منحصربه‌فرد ماهواره با قابلیت Broadcast در یک منطقه وسیع جغرافیایی است ، و این ویژگی قابل قیاس با سایر ارتباطات مانند زمینی و Wireless نمی‌باشد. لذا برای کاربری هایی مانندRemote learning ،broadcasting File و ... استفاده وسیعی از آن می‌شود.

سهولت در نصب و برقراری ارتباط لینک ماهواره‌ای

راه اندازی سریع بستر ارتباط و سرویس‌دهی در هر زمان و مکان نیز مزیت دیگری در این نوع ارتباطات می‌باشد. یک ایستگاهvsat می‌تواند سریعا جابجا شده و در جای دیگر دوباره نصب شود. برخی از نقاط کشور فاقد خط زمینی پایدار هستند (مانند نقاط خارج از شهر) و در برخی مناطق ممکن است هیچ خط زمینی، وایرلس و یا لینک ارتباطی دیگری وجود نداشته باشد و یا چنانچه وجود داشته باشد از لحاظ اقتصادی هزینه‌بر باشد که با توجه به پوشش گسترده و یکنواخت ماهواره در سراسر منطقه جغرافیایی، امکان ارائه سرویس ماهواره‌ای در هر شرایطی وجود دارد. آمارها نشان می‌دهند که اکنون نیز در شبکه بانکی کشور حدود 10-20% از شعب بانکی فاقد خط زمینی یا بی‌سیم هستند. چنانچه خط زمینی برای این شعب راه‌اندازی شود، هزینه آن 10 یا 20 برابر حد نرمال می‌باشدکه علاوه بر هزینه بالا ،زمان‌بر است. به همین دلیل لزوم به‌کارگیری شبکه‌های ماهواره‌ای در شعب بانکی توصیه می‌شود.

استقلال کامل لینک ارتباط ماهواره‌ای از سایر لینک‌های ارتباطی


یکی از مزیت‌های برتر لینک ماهواره‌ای به زمینی این است که می‌توان به عنوان لینک back up از آن استفاده کرد. لینک زمینی به شبکه مخابراتی کشور وابسته است.چنانچه از لینک زمینی دیگری جهت redundancy یا back up استفاده شود به دلیل وابستگی به سیستم مخابراتی کشور، در برخی از زمان‌های قطعی در نقاط مشترک، لینکback up زمینی فاقد کارآیی خواهد بود، در حالی که در شبکه ماهواره‌ای به دلیل پوشش گسترده آن و عدم وابستگی به شبکه مخابراتی چنین موردی وجود ندارد.

کاهش پیچیدگی در مدیریت و تنظیمات شبکه

به دلیل پوشش کامل سیگنال ماهواره در سراسر کشور ،توسعه هیچ شبکه ای مانند شبکه ماهواره‌ای نمی‌باشد. به همین دلیل چنانچه در نقاطی که نیاز به چندین نوع ارتباط back up می‌باشد، تنوع و پیچیدگی تنظیمات افزایش می‌یابد.در صورت استفاده از شبکه ماهواره ای به منظور لینک back up، نیازی به تنظیمات مختلف ندارد و تنوع لینک ارتباطی کاهش می‌یابد.

سادگی ساختار شبکه ای

یک شبکه مخابرات ماهواره‌ای با استفاده از ایستگاه‌های زمینی کوچک و کم‌قدرت که از طریق ایستگاه مرکزی پر قدرت (HUB) با یکدیگر ارتباط برقرار می‌نمایند، امکان ایجاد سرویس‌های ارتباطی مختلف را با هزینه مناسب در محدوده وسیع جغرافیایی فراهم می‌آورد. ایستگاه مرکزی علاوه بر اینکه نقش یک سوئیچ هوشمند را در داخل شبکه (جهت ارتباط پایانه ها با یکدیگر) دارا می‌باشد، وظیفه کنترل و مدیریت بر برنامه‌ریزی و عملکرد کلیه اجزاء شبکه را نیز بر عهده دارد.

پشتیبانی از متحرک بودن کاربر

با توجه به وجود آنتن‌هایی که میتوانند در حین حرکت point خود را با ماهواره به صورت اتوماتیک تنظیم کنند، امکان برقراری ارتباط در حین حرکت برای وسایلی مانند هواپیماها، قطار ها، کشتی‌ها و ... وجود دارد.

کاربرد وسیع در سیستم‌های مالی

از دیرباز در اقصی نقاط دنیا، سرویس ماهواره‌‌ای در کاربردهای مالی بیشترین استفاده را داشته است. همانطور که آمار‌ها نشان می‌دهند، در قاره آسیا یکی از موارد پر کاربرد شبکه ماهواره‌ای در بحث‌های مالی می‌باشد و پیش‌بینی می‌شود که در آینده نیز به‌کارگیری سرویس ماهواره‌ای در کاربردهای مالی با توجه به افزایش نقاط ارایه سرویس نیز بیشتر خواهد بود. در برخی از کشورهای آسیایی مانند اندونزی، دولت استفاده از لینک ماهواره ای در شبکه بانکی شعب را الزام آور کرده است.

قابلیت اعتماد و نرخ دسترسی بسیار بالا

یکی از ویژگی های بارز ارتباط ماهواره‌ای، دسترسی به اطمینان از پایداری و امنیت سرویس با قابلیت اعتماد و نرخ دسترسی بسیار بالایی است که فراهم شده است. بنابراین به تبعیت آن دستیابی به نرخ ماندگاری بیش از99.95 % نیز در شبکه بانکی تضمین خواهد شد.

Disaster Recovery

با داشتن طرح Disaster Recovery امکان مقابله موثر و سریع در شرایط بحران، با ایجاد سایت back up فراهم شده است. در این شرایط سوییچ بین سایت‌ها و لینک‌ها به سهولت انجام خواهد گرفت.


 
.
.
.
جایگاه آتی شبکه ماهواره‌ای در بانک‌ها
از طرفی طبق آنچه که گذشت، اکنون شبکه های VSAT کلیه ویژگی های کیفیت سرویس، امنیت، ظرفیت ترافیکی، پشتیبانی از پروتکل های متعدد، سازگاری کاربری با تاخیر لینک و ... را در خود پیاده سازی نموده اند. یک پایانه VSAT تنها یک مودم ارتباط فضایی نبوده و نقش روتر، سوئیچ، فایروال و... را هم می‌تواند ایفا کند. بدین ترتیب نیاز به برخی تجهیزات جانبی هم کاهش یافته که در نتیجه، سادگی طراحی شبکه (و به تبع آن کنترل، مانیتورینگ و عیب یابی) را درپی خواهد داشت.

به این ترتیب با برشماری مزایای یک لینک ارتباط ماهواره‌ای که پیشر به آن اشاره شد، به‌کارگیری شبکه VSAT (البته با به کار گیری فن‌آوری‌های نوین در دنیا) درزیرساخت شبکه بانکی کشور برای دستیابی به ارایه خدمات به مشتریان با تضمین بالاترین سطح کیفی نه تنها یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.
.
.
.

دسترسی سریع

.

انتخاب کنید ...