&nbsp
&nbsp

بستر ارتباط ماهواره‌ای، الزامی برای ماندگاری بالای سرویس

&nbsp
 • استفاده از جدیدترین متدها جهت افزایش بهره‌وری
 • پوشش وسیع جغرافیایی
 • استفاده از بالاترین پروتکل‌های امنیتی
مقدمه
امروزه ارتباطات یکی از ابزارهای مهم و اولیه در پیشبرد اهداف تجاری و نظامی در دنیا به شمار می‌آید. این مهم سبب شده‌ است تا صنعت ICT به یکی از مهم‌ترین صنایع دنیا بدل شده و روز‌به‌روز دستخوش تغییر و پیشرفت شود. یکی از عناصر مهم ارتباطی بستر انتقال اطلاعات است که به اشکال مختلفی به کار گرفته شده‌ است. در این میان بی‌شک ماهواره نقش مهم و اساسی را در این خصوص ایفا می‌کند. نیاز روز افزون به بستر ارتباطی ماهواره به دلیل ویژگی‌های بارز آن یعنی پوشش گسترده جغرافیایی، توسعه و گسترش تقریبا آسان، مستقل بودن هزینه از فاصله، پشتیبانی مطمئن از زیرساخت های ناپایدار بسترهای زمینی و ... قابل توجه است. از سوی دیگر، طی چند سال گذشته صنعت ارتباطات ماهواره‌ای پیشرفت های عمده‌ای را در معماری و فن‌آوری تجربه کرده است. به لطف این تغییرات، استفاده از لینک‌های ماهواره‌ای در سرویس‌های چند رسانه‌ای، ارتباط داده و اینترنت، و... رشد چشمگیری داشته، و پیش‌بینی می‌شود این روند همچنان ادامه داشته باشد. عامل اصلی این تغییرات، افزایش چشمگیر ظرفیت لینک‌های ماهواره‌ای است. این عامل باعث شده که نه تنها هزینه ارتباطات ماهواره‌ای کاهش یابد، بلکه دامنه وسیع‌تری از کاربری‌های مشتریان را تحت پوشش خود درآورد.
.
.
.
معرفی ارتباطات ماهواره‌ای
ارتباطات ماهواره‌ای به آن دسته از سیستم‌های تبادل داده اطلاق می شود که بستر ارتباطی بین مبداء و مقصد در آنها ماهواره است. ماهواره می‌تواند در مدارهای مختلفی نسبت به زمین واقع شود.
ماهواره‌ها معمولا در سه نوع مدارLEO، MEO، GEO و گاهی در مدار HEO قرار می‌گیرند.
   
 • ماهواره مدار  LEO) Low Earth Orbit)
    مدار LEO به فاصله 160 – 2000 کیلومتری از سطح زمین اطلاق می‌شود. به دلیل آنکه ماهواره در این مدار نسبت به زمین ساکن نمی‌ماند، از مجموعه‌ای از ماهواره‌ها در این مدار به منظور پوشش 24 ساعته استفاده می شود. به دلیل هزینه سنگین برپایی شبکه باند پهن در این مدار و پوشش کم، استفاده از آن برای تبادل داده‌ها بسیار محدود است. عمده‌ترین ویژگی مطلوب آن تاخیر کم در لینک ارتباط فضایی است.
 • ماهواره مدار  MEO) Middle Earth Orbit)
    مدار MEO به فاصله بین 2000 – 20000 کیلومتری از سطح زمین اطلاق می‌شود. این مدار عمدتا یرای مصارفی چون ناوبری به‌کار می‌رود. ماهواره‌های GPS در این محدوده قرار دارند.مشکلات ماهواره‌های مدارGEO مشابه مشکلات ماهواره ها در مدار LEO است. لذا برای ارتباط داده‌ها به ندرت به کار می‌رود.
 • ماهواره مدار GEO) Geostationary Earth Orbit)
    مدار GEO به فاصله 35863 کیلومتری از سطح زمین اطلاق می‌گردد. مهمترین مشکلات این مدار تاخیر زیاد لینک و کم بودن سطح سیگنال‌های دریافتی است، که هردو ناشی از فاصله زیاد است. اما در این فاصله پوشش ماهواره روی زمین وسیع‌تر است و ماهواره نسبت به زمین ساکن می‌ماند. همین دو موضوع این مدار را برای کاربردهای پخش سیگنال در محدوده وسیع و ارتباطات باند پهن مناسب کرده است. کارما محدود به ارتباط فضایی از طریق ماهواره های GEO می شود.
 • ماهواره مدار HEO) Highly Elliptical Orbit)
    ماهواره‌ای است که در یک مدار بیضوی قرار می‌گیرد که در نزدیکترین نقطه به سطح زمین فاصله500 کیلومتر و در دورترین نقطه مدار، ارتفاع ماهواره به 50000 کیلومتر میرسد.

 
.
.
.
مفاهیم پایه
باندهای فرکانسی

شش باند فرکانسی وجود دارد که برای استفاده در ارتباطات ماهواره‌ای اختصاص یافته‌اند که در جدول ذیل قابل مشاهده است.
 
باند
باندهای خط ارتباطی پایین (MHz)
باندهای خط ارتباطی بالا (MHz)
UHF-Military 250-270 292-312
C Band- Commercial 3700-4200 5925-6425
X Band- Military 72050-7750 7900-8400
KU Band- Commercial 11700-12200,1095-11700 14000-14500
Ka Band- Commercial 17700-21200 24500-30000
Ka Band- Military 20200-21200 43500-45500

هرچه باند فرکانسی بالاتر باشد قطر آنتن کاهش می‌یابد. ولی در عوض حساسیت لینک به پدیده‌های جوی مانند برف و باران بیشتر می‌شود. ضمنا با افزایش فرکانس قیمت تجهیزات مورد نیاز درایستگاه‌های زمینی لینک ماهواره‌ای مانند SSPA ، LNA ، Up/Down Converter و... افزایش می‌یابد. در حال حاضر بیشتر ارتباطات داده‌ای در لینک ماهواره‌ای از طریق ماهواره‌های باند Ku انجام می‌شود.

Transponder

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد ماهواره سیگنال را از ایستگاه مرکزی دریافت می‌کند. با توجه به فرکانس کاری ماهواره این سیگنال باید در محدوده خاص فرکانسی ارسال شده باشد. به دلیل جلوگیری از ایجاد تداخل در مسیر ارسال و دریافت می‌بایست سیگنال ارسالی از ماهواره در فرکانسی متفاوت از سیگنال دریافت برای ایستگاه زمینی ارسال گردد. بدین منظور یکی از وظایف تکرار کننده‌ها تغییر فرکانس سیگنال دریافتی و ارسال آن برای ایستگاه زمینی می‌باشد. این مقدار تفاوت بین سیگنال ارسالی و دریافتی معمولا برابر 3050 MHz یا 2800 MHz می‌باشد. از دیگر روش‌های کاهش تداخل بین سیگنال ارسالی و دریافتی جداسازی این سیگنال‌ها با استفاده از خاصیت تعامد است. بدین منظور سیگنال ارسالی و سیگنال دریافتی با هم در فضا 90 درجه اختلاف پلاریزاسیون دارند. بنابراین ترانسپوندرها باید علاوه بر افزایش فرکانس سیگنال دریافتی، پلاریزاسیون آن را نیز به اندازه 90 درجه تغییر دهند. به دلیل اختلاف بسیار زیاد توان ارسال در فرستنده و توان دریافتی در گیرنده، کوچکترین نشتی از سیگنال ارسالی در مسیر دریافت باعث افزایش نویز و اختلال در گیرنده خواهد شد.
پلاریزاسیون و استفاده مجدد از فرکانس :
در اکثر ماهواره‌ها برای افزایش ظرفیت پهنای باند ترانسپوندر از دو پلاریزاسیون استفاده می‌شود. پلاریزاسیون افقی یا H و پلاریزاسیون عمودی یا V.
اغلب ماهواره‌ها دارای ترانسپوندرهایی با فرکانس برابر می‌باشند که پلاریزاسیون‌های متفاوت دارند. با این کار بازدهی ماهواره دو برابر خواهد شد چون از یک فرکانس دوبار استفاده شده است. برای جلوگیری و کاهش تداخل در این گونه موارد، مناطق تحت پوشش هر پلاریزاسیون معمولا متفاوت می‌باشد.
به دلیل کروی بودن زمین سیگنالی که از ماهواره خارج می‌شود در زمان رسیدن با آنتن و ورود به فید دارای زاویه می‌باشد. برای همین در هر نقطه از منطقه تحت پوشش زمین باید پلاریزاسیون فید آنتن متناسب با موقعیت جغرافیایی آنتن و ماهواره تنظیم شود. به عنوان مثال با فرض اینکه ماهواره در مدار X درجه شرقی قرار داشته باشد در صورتی که آنتن ایستگاه زمینی در روی خط استوا و طول جغرافیایی برابر با ماهواره قرار داشته باشد، پلاریزاسیون فید آنتن صفر درجه می‌باشد. یعنی سیگنال به صورت مستقیم وارد فید آنتن خواهد شد. حال فرض کنید آنتن به سمت قطب شمال حرکت کند در این صورت با افزایش عرض جغرافیایی آنتن پلاریزاسیون فید می‌بایست تغییر کند تا سیگنال به صورت بهینه وارد فید شده و توسط LNB تقویت گردد.
زاویه پلاریزاسیونی که گیرنده پایانه ماهواره‌ای  در هر منطقه جغرافیایی، در آن سیگنال را دریافت و ارسال می‌کند، Co-Pol و پلاریزاسیون متعامد آنرا (که با Co-Pol 90 درجه اختلاف دارد) را Cross-Pol می‌نامند. همان طور که می‌دانیم در صورتی که پلاریزاسیون فید آنتن پایانه به صورت دقیق تنظیم نشده باشد، تمام توان سیگنال ارسالی در پلاریزاسیون مورد نظر ارسال نشده و در پلاریزاسیون متعامد و ناخواسته نیز ارسال می‌شود. در این صورت می‌توان گفت پایانه دارای Cross-pol است.

SFD

از دیگر پارامترهای مهم ترانسپوندرها حاکثر چگالی توان ورودی آن می‌باشد (SFD)
 این پارامتر نشانگر میزان توان مجاز در وروی ترانسپوندر می‌باشد. این پارامتر می‌تواند در توان ارسالی ایستگاه‌های زمینی، حداکثر نرخ مدولاسیون، حداکثر نرخ بیت ارسالی موثر باشد و آنها را محدود کند. همانطور که می‌دانیم با افزایش نرخ بیت و ضریب مدولاسیون نیاز به SNR بیشتری می‌باشد. حال فرض کنید که در صورت افزایش توان برای رسیدن به مقدار مناسب SNR، تکرارکننده ماهواره وارد ناحیه غیر خطی شود (محدودیت SFD). بنابراین دوباره کیفیت سیگنال کاهش یافته و SNR نیز کاهش می‌یابد. بنابراین نمی‌توان به مدولاسیون‌های مرتبه بالا و نرخ بیت‌های بالا رسید.
مقدار SFD نشان دهنده نقطه اشباع تکرارکننده می‌باشد. ولی معمولا برای داشتن بازدهی بالا باید از نقطه اشباع فاصله داشت. این مقدار فاصله از نقطه اشباع، در ورودی IBO و در خروجی OBO نامیده می‌شود. به عنوان مثال برای ماهواره IS902 و تکرارکننده 62 مقدار SFD برابر -75.6 dBW/m^2 و مقدار IBO برابر -7 dB و OBO برابر -5 dB می‌باشد. یعنی میزان چگالی مجاز در ورودی این تکرار کننده -82.6 dBW/m^2 می‌باشد و در صورتی که چگالی توان ورودی از این مقدار بیشتر شود تکرارکننده وارد ناحیه غیر خطی خواهد شد.

EIRP

این مقدار نشان دهنده میزان توان خروجی تکرارکننده می‌باشد در لبه بیم می‌باشد (BE, Beam Edge). یعنی حداکثر توانی ایزوتروپیک خارج شده از ترانسپوندر برابر این عدد می‌باشد. این مقدار می‌تواند نشان‌گر توان اشباع تقویت‌کننده خروجی ترانسپوندر نیز باشد. همانطور که برای توان ورودی می‌بایست از نقطه اشباع فاصلی گرفت (IBO)، برای توان خروجی نیز می‌بایست از نقطه اشباع فاصله گرفت که این فاصله از توان اشباع برای خروجی ترانسپوندر OBO می‌باشد.
گین ترانسپوندر اختلاف بین مقدار توان خطی خروجی نسبت به مقدار توان خطی ورودی می‌باشد.
برخی از ماهواره‌ها دارای چندین ترانسپوندر در فرکانس‌های مختلف می‌باشند. به عنوان مثال یک ماهواره می‌توانند دارای 12 تکرارکننده در فرکانس Ku، 2 تکرارکننده در فرکانس Ka و 1 تکرارکننده در باند C داشته باشد. بنابراین این ماهواره‌ها باید چندین آنتن در فرکانس‌های مختلف داشته باشند یا حتی ممکن است در یک باند فرکانسی دارای چندین آنتن باشند. به عنوان مثال ماهواره فوق الذکر می‌تواند دو آنتن در باند Ku و یک آنتن برای باند Ka و یک آنتن برای باند C داشته باشد. به عنوان مثال ماهواره IS902 دارای دو آنتن در باند Ku می‌باشد. بنابراین در محدوده فرکانسی Ku می‌توان دو منطقه از زمین را پوشش داد. هر کدام از این مناطق را برای باند Ku، Spot می‌نامند. در باند C مناطق تحت پوشش به گونه دیگری تعریف می‌شود. در این باند اگر منطقه تحت پوشش آنتن (Global Beam) به دو قسمت تقسیم شود که ماهواره در این دو قسمت سیگنال را به سمت زمین ارسال کند به هر قسمت Hemi، و اگر به 4 قسمت تقسیم شود به هر قسمت Zone گفته می شود. لازم به ذکر است، Hemi و Zone الزاماً دارای شکل متقارن نیستند (مثلا برای Hemi هر قسمت دقیقاً نیم دایره نیست و به صورت تقریبی نیمی از منطقه تئوریکال پوشش یه همان Global Beam را شامل می‌شود). نوع پوشش هر منطقه بستگی به پترن آنتن هر Spot دارد.
هر Spot می‌تواند شامل چندین ترانسپوندر باشد. ولی همان طور که گفته شد به دلیل کاهش تاثیر تداخل ناشی از پلاریزاسیون، تکرارکننده‌های با پلاریزاسیون مختلف را معمولا در Spotهای مختلف قرار می‌دهند.
با توجه به پترن آنتن‌های سهموی که در ماهواره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، نمی‌توان سیگنال را به صورت یکنواخت به منطق تحت پوشش تاباند. برای همین هرچه به مرکز Spot نزدیکتر شویم گین آنتن بیشتر (به همان نسبت مقدار EIRP و G/T بیشتر می‌شود) و مقدار سیگنال دریافتی (در ماهواره و ایستگاه زمینی) بیشتر خواهد شد.
در بعضی از ماهواره‌ها این امکان فراهم شده است که بیم هر Spot بنا به نیاز جابجا شود. یعنی می‌توان نقاط تحت پوشش ماهواره را به دلخواه تنظیم نمود به این نوع بیم که قابل تغییر می‌باشد Steerable Beam گفته می‌شود.

BANDWIDTH

ترانسپوندر معمولا دارای پهنای باند 72 MHz یا 36 MHz می‌باشند. به هر 36 MHz یک Unit گفته می‌شود. بنابراین ترانسپوندر با پهنای باند 72 MHz شامل دو Unit و ترانسپوندر 36 MHz شامل یک Unit می‌شوند. برای نشان دادن پهنای باند کلی ماهواره تعداد Unit های ماهواره را بیان می‌کنند.
چند مفهوم پایه ای دیگر که در ارتباطات ماهواره ای بسیار شنیده و دیده می شود :

 Mod code و مفهوم   Digital & Analog modulations

در مهندسی مخابرات عبارت است از سوار کردن سیگنال اطلاعات (سیگنال باند پایه یا پیام) بر روی سیگنال معمولاً فرکانس بالاتری (سیگنال حامل ) به منظور افزایش برد سیگنال و بهره‌وری انتقال و استفاده بهتر از پهنای باند کانال .
 در مدولاسیون یکی از خواص سیگنال حامل (مثلاً دامنه، فرکانس، فاز یا ...) با توجه به تغییرات سیگنال پیام تغییر داده می‌شوند. به طور کلی فرایند گنجاندن سیگنال حاوی اطلاعات در سیگنالی دیگر را مدولاسیون می نامند. در مقصد رایند دمدولاسیون جهت بازیابی سیگنال از سیگنال مدوله شده اجرا میگردد. انواع مختلف مدولاسیون عبارت اند از :
در مخابرات آنالوگ 3 نوع AM,PM,FM و در مخابرات دیجیتال سه نوع اصلی ASK,PSK,FSK را شامل می شود.
 
روش ادغام یا مالتی پلکسینگ

در لینک های مخابراتی بعضاٌ می خواهیم چندین منبع را به مقاصد خودشان از طریق یک محیط انتشار متصل کنیم. برای این کار منابع مختلف را به گونه ای با هم ادغام می کنیم که در گیرنده بتوانیم از هم جدا نماییم .
سه نوع روش اصلی ادغام عبارتند از :  TDMA ، FDMA ، CDMA
 
توان ارسال و بودجه لینک

 گیرنده دارای یک حساسیت محدود می باشد یعنی اگرسیگنال دریافتی با دامنه مطلوب نباشد گیرنده نمی تواند آن را از نویز تشخیص دهد پس فرستنده باید توان لازم را ارسال کند به گونه ای که پس از تلفات مسیر مقدار قابل توجه به گیرنده برسد. عموما مهندسین مخابرات از ابزارهای استانداردی جهت محاسبه بودجه لینک در همان مرحله طراحی لینک استفاده مینمایند تا هم از ارسال توان اضافی و هدر رفت ظرفیت جلوگیری شده و هم از حاشیه عملکردی مناسبی جهت حفظ کیفیت لینک در شرایطی که با نویز و اختلال یا شرایط جوی نامناسب روبرو هستیم برخوردار باشیم
BER ، ESN0 ،EBN0   و SNR: این پارامترها پارامترهای کیفی لینک و session هستند که هر کدام مفهوم خاص خودرا دارند
Bit Error Rate:  میزان خطای بیت رخ داده روی لینک ماهواره ای
EBN0: این پارامتر میزان انرژی هر بیت به انرژی نویز را نشان میدهد و معیاری از کیفیت لینک بر پا شده به دست می دهد. معمولا از این پارامتر به عنوان سیگنال به نویز به ازای هر بیت نیز یاد می شود. استفاده از این پارامتر برای مقایسه میزان BER در مدولاسیون های مختلف بسیار کارآمد است و کمک شایانی در محاسبه Link Budget می کند.

همچنین EbN0 درای رابطه مستقیم با میزان کریر به نویز می باشد.

که در این رابطه fb میزان bitrate و B میزان پهنای باند می باشد.
ESN0:  این پارامتر میزان انرژی هر Symbol به نویز را نشان میدهد و معیاری از کیفیت لینک بر پا شده به دست می دهد میزان بیت های مورد استفاده در هر Symbol به نوع مدولاسیون مورد استفاده وابسته است. این پارامتر دارای رابطه مستقیمی با EbN0 می باشد.

در این رابطه M اندیس مدولاسیون می باشد.
 
SNR:  این پارامتر نیز نسبت دامنه سیگنال به دامنه نویز را نشان میدهد و معیاری از کیفیت لینک بر پا شده به دست می دهد (signal to noise ratio)


 
.
.
.
شبکه ماهواره‌ای VSAT
اجزا تشکیل دهنده یک شبکه ماهواره‌ای VSAT عبارتند از :ایستگاه زمینی مرکزی یا به اصطلاح HUB، ایستگاه زمینی خرد یا ترمینالهایی موسوم به ترمینال VSAT و ماهواره که پیش از این به آن پرداخته شد. درادامه به معرفی تشکیل دهنده‌ی هر جز شبکه ماهواره‌ای VSAT میپردازیم.
 • ایستگاه زمینی مرکزی (HUB)
برای معرفی ایستگاه زمینی یا همان NMS مرکزی به بخش معرفی ایستگاه مرکزی مراجعه شود.اینجا کلیک نمایید.
 • ایستگاه زمینی ترمینال‌های VSAT
هر پایانه یا ترمینال شامل دو بخش اصلی است:
 •  Indoor Unit: درواقع آن بخش از ایستگاه زمینی که رابط بین تجهیزات شبکه‌ای کاربر و تجهیزاتی است که در فضای بیرونی نصب می‌شود و عمدتا مودم داخل سایت است.
 • Outdoor Unit: به مجموعه تجهیزاتی که در فضای خارجی نصب می‌شود و ارتباط بین ماهواره و واحد Indoor Unit را برقرار می‌نماید که شامل آنتن، BUC ، LNB و ... می‌باشد.

توپولوژی پیاده‌سازی شبکه‌های VSAT

    نودهای شبکه معمولا به دو صورت به یکدیگر متصل می‌شوند، که عبارت است از: Mesh و Star.
    در روش Mesh هر دو گره شبکه مستقیما بایکدیگر مرتبط هستند.
    اما در روش Star کلیه تبادلات داده از طریق یک گره مرکزی انجام می‌شود.
    واضح است که در روش Mesh تاخیر لینک کاهش می‌یابد، ولی به دلیل پیچیدگی ارتباطات، تعداد نودهای شبکه نمی تواند زیاد باشد. اما در روش Star محدودیتی از این نظر وجود ندارد.
    رایج ترین شکل استفاده از لینک‌های ماهواره‌ای، شبکه‌های VSAT هستند. این نوع شبکه‌ها که معمولا به صورت مدل Star پیاده‌سازی می‌شوند، شامل یک ایستگاه مرکزی (HUB) و تعداد زیادی پایانه هستند که کاربران نهایی را به شبکه مذکور متصل می‌نمایند.

روشهای دسترسی به پهنای باند

    فن‌آوری‌های مورد استفاده در ارتباطات ماهواره‌ای با توجه به دو عامل آرایش شبکه و روش تبادل اطلاعات تعیین می‌شوند. ارتباطات ماهواره دارای دو مسیر جهت تبادل اطلاعات است. مسیر ارسال به ماهواره که با UP Link شناخته می‌شود و مسیر دریافت از ماهواره که با DOWN Link شناخته می‌شود.این دو مفهوم تنها به جهت ارسال به ماهواره و دریافت از آن تعبیر می‌شود.ایستگاه مرکزی سیگنال حاوی کلیه اطلاعات پایانه‌هارا در مسیر UPLINLK برای آنها broadcast می‌نماید که نام این سیگنال Forward Link می‌باشد.پایانه‌ها Forward Link را در مسیر DOWN LINK دریافت می‌نمایند. از سوی دیگر کاربران جهت ارسال داده خود به ایستگاه مرکزی، یک درخواست در مسیر UPLINLK ارسال نموده و درخواست تخصیص پهنای باند می‌نماید. ایستگاه مرکزی ظرفیت لازم را از طریق Return Link به آن پایانه اختصاص داده و و سپس کاربر شروع به ارسال اطلاعات خود به سمت ایستگاه مرکزی می‌کند.در این معماری Forward Link همواره وجود داشته و ایستگاه مرکزی آن را به صورت تقسیم زمانی یا TDM ارسال می‌نماید به این صورت که کلیه اطلاعات مربوط به پایانه‌ها به صورت Stream به کلیه پایانه‌ها broadcast می‌شود.
    اما سیگنال Return Link فقط در زمان ارسال ترافیک از سمت پایانه برای ایستگاه مرکزی وجود دارد.
    روش دسترسی پایانه‌ها به پهنای باند ماهواره می‌تواند بر اساس تقسیم زمانی باشد که به این روش TDMA گفته می‌شود. در این روش به هر پایانه زمانی جهت ارسال اطلاعات اختصاص داده می‌شود. روش دیگر، دسترسی تقسیم فرکانسی یا FDMA می‌باشد. در این روش به هر پایانه پهنای باند فرکانسی خاصی جهت ارسال اطلاعات اختصاص داده می‌شود. روش جدید‌تری نیز در حال حاضر جهت دسترسی به پهنای باند استفاده می‌شود که تقسیم فرکانسی-زمانی یا MFTDMA می‌باشد که ترکیبی از دو روش دسترسی بالا می‌باشد.
.
.
.
رویکرد استفاده از شبکه ماهواره‌ای VSAT
 اکنون رویه معمول آن است که از لینک فضایی به عنوان پشتیبان بستر‌های ارتباطی نظیر خطوط زمینی و وایرلس، استفاده می‌شود. علت اصلی این امر راه اندازی سریع لینک فضایی، درنقاطی است که امکان داشتن لینک زمینی یا سایر ارتباطات بی سیم میسر نباشد. علاوه بر آن دلیل عمده به کارگیری بسترهای دیگر به عنوان لینک ارتباطی اصلی به جای لینک ماهواره، دلایل زیر است:
 
 • قیمت زیاد لینک فضایی در مقایسه با انواع دیگر
 • تاخیر زیاد لینک فضایی
 •  پهنای باند کمتر لینک فضایی در مقایسه با انواع دیگر لینک ها

با پیشرفت‌هایی که طی چند سال اخیر در ساختار و معماری ماهواره‌ها و شبکه‌های VSAT رخ داده، این وضعیت در حال دگرگونی است، که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت. مشکل قیمت بالای لینک فضایی در مقایسه با سایر لینک‌های موجود همانطور که در بخش راهکارها اشاره شد تمهیداتی اندیشیده شده است که در ادامه میتوان آن را مشاهده نمود.ادامه و هم چنین افزایش بهره‌وری فرکانسی نیز به یمن به کار گیری فن‌آوری‌های نوین به کارگرفته شده حاصل شده است که در ادامه قابل مشاهده است.
.
.
.
امنیت در لینک ارتباط ماهواره‌ای
به طور کلی باید به خاطر داشت که کشف و Decode کردن اطلاعات از سیگنال‌های شبکه VSAT که از طریق ماهواره دریافت می‌شود، کار چندان آسانی نبوده و تقریبا غیر ممکن است. مدولاسیون و کدینگ های متنوع، تایمینگ‌های خاص و سنکرون سازی‌های پیچیده بین هاب و پایانه‌ها، الگوریتم‌های خاص فشرده‌سازی، Scrambling داده‌ها، گروه بندی پایانه‌ها ، شیوه‌های منحصر به فرد هر شرکت در ورود به شبکه VSAT، سرآیندهای ویژه هر شرکت برای بسته‌های انتقالی بین هاب و پایانه‌ها، الگوریتم‌های خاص هر شرکت برای درخواست و تخصیص کانال در Return Link، SLA و QoS در Forward Link و ... همه و همه باعث می‌شوند که فرد مهاجم نتواند به سادگی و با امکانات معمول و در زمان کم از طریق دریافت و آنالیز سیگنال‌های ماهواره به اطلاعات باارزش موجود در آن دست یابد. یعنی فرد مهاجم برای کشف و استخراج اطلاعات از سیگنال‌های دریافتی از ماهواره مربوط به یک شبکه VSAT، لازم است نه تنها اطلاعات جامع و کاملی در خصوص لایه‌های 1و 2 آن شبکه داشته باشد، بلکه باید ابزاری مشابه هاب و پایانه آن، به اضافه تجهیزات مخابراتی خاص دراختیار داشته باشد. فرآیند حمله موثر در صورت به کارگیری مجموعه راه کارهای پیشگیرانه که در بندهای قبل به آنها اشاره شد، بسیار دشوارتر خواهد شد.
علیرغم دشواری‌های مذکور که فرآیند حمله به شبکه ماهواره‌ای را مشکل و ضریب امنیتی ذاتی آن را بالا می‌برد، رمزنگاری داده‌ها و سرآیندهای پروتکل‌های به کار رفته جهت تبادل داده‌ها بین نقاط End-to-End در شبکه VSAT، امری است ضروری که نباید دور از نظر قرار گیرد. پیشتر و به دلیل ظرفیت نسبتا پایین لینک‌های ماهواره‌ای، به کارگیری رمزنگاری در آنها به آسانی میسر نبود. اما در حال حاضر مشکل ظرفیت پایین لینک های ماهواره‌ای کاملا برطرف شده است. به گونه ای که در شبکه های VSAT فعلی، ظرفیت ارسال پایانه‌ها ها به بالاتر از 10 Mbps و ظرفیت Forward Link به بیش از 150 Mbps رسیده است. لذا تمامی شبکه‌های VSAT موجود، قابلیت رمزنگاری روی ترافیک‌های کنترلی و اطلاعات کاربران را دارند.
.
.
.
مزایای کلیدی
  یکنواختی و پوشش کامل در تمام نقاط کشور
امکان Broadcast نمودن برای منطقه‌ای وسیع با پهنای باند کم
سادگی بستر ارتباطی در مقایسه با شبکه در هم تنیده بستر مخابرات زمینی
استقلال کامل لینک ارتباطی : برخی از لینک‌های وایرلس و یا لینک زمینی دوم به لینک زمینی اصلی وابسته اند
طرح Disaster Recovery
مقابله موثر و سریع در شرایط بحران
امکان ایجاد سایت Backup در هر نقطه ازکشور
قابلیت اعتماد و نرخ دسترسی بسیار بالای ماهواره
دستیابی به نرخ ماندگاری بیش از 99.95%
.
.
.
کاربردها
 سرویس تلفنی - سرویس تلفن روستایی(Voice Services - Rural Telephony)
ارتباطات بستر‌های اصلی(Backhaul communication )
سرویس اینترنت (Internet Access)
آموزش راه‌ دور و ویدیو کنفرانس (Video Conferencing)و (Distance Learning)
ارتباطات پشتیبان(Back up Communication)
راه حل‌های (SCADA SCADA Solutions)
شبکه‌های اختصاصی( Private Network)
ارتباطات متحرک (Mobile/ Maritime)
.
.
.

دسترسی سریع

.

انتخاب کنید ...